CYBERCOMdev

23 maja 2015 roku byliśmy na pierwszej edycji CYBERCOMdev zorganizowanej w Łódzkim Domu Kultury przy okazji finałów konkursu Master Coder. Organizatorem był polski oddział firmy Cybercom tworzącej oprogramowanie. Wydarzenie było przeznaczone dla osób z branży IT, a udział w nim był całkowicie bezpłatny. Uczestnicy mieli zapewnione kawę, herbatę, słodkie przekąski oraz smaczny i zdrowy obiad.  Wydarzenie zorganizowane zostało na bardzo wysokim poziomie i panowała miła atmosfera. W przerwach między prelekcjami była możliwość poznania nowych ludzi z branży, oraz rozmowy z wykładowcami, którzy chętnie odpowiadali na pytania i wątpliwości.

Architektura wynika z kodu czy kod z architektury?

Na premierowym wykładzie Sławomira Sobótki mieliśmy okazję zapoznać się z tajnikami projektowania oprogramowania i architektury oprogramowania. Wykład był skierowany dla wszystkich ale przydatne były podstawy programowania i projektowania oprogramowania. Sławomir Sobótka to główny trener w firmie Bottega IT Solutions, oraz autor wielu publikacji i artykułów w Magazynie Programista. Wykład prowadzony był w sposób luźny i przyjazny.

Design, UI, Context, User Experience –
jak programista może stać się artystą i czy musi?

Michał Walędzik przedstawił nam podejście programisty do tworzenia layoutu. Zaprezentował kilka żelaznych zasad rządzących projektowaniem użytkowych i przyjemnych dla użytkownik interfejsów. Odpowiedział na wątpliwości dotyczące projektowania aplikacji i rozwiał wątpliwości początkujących projektantów. Przedstawił również jak powinien wyglądać prawidłowy proces projektowania interfejsu aplikacji i z jakich etapów powinien się składać.

Continous Delivery – architektura i praktyka

Łukasz Szydło przedstawił nam proces tworzenia oprogramowania w nowoczesnych zespołach programistycznych oraz kilka technik Agile, czyli programowania zwinnego. Głównie skupił się na nowym podejściu do rozwoju oprogramowania, czyli Continous Delivery, które polega na ciągłym dostarczaniu nowej funkcjonalności użytkownikowi w danym projekcie. Zwrócił uwagę na problemy jakie może ono generować oraz pokazał jak sobie z nimi radzić.

Wykorzystanie podatności w przeglądarkach

Jedną z trudniejszych prelekcji przedstawił Jakub Gałczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie Cybercom.  Zaprezentował on z czego powinno się składać środowisko do wykonywania testów bezpieczeństwa aplikacji, oraz jak wykonać prosty atak na przeglądarkę Internet Explorer 7 z wykorzystaniem z ogólnodostępnych aplikacji i luk. Przedstawił on również kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa IT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *